WYNIKI
IV OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU ORKIESTR
SZKÓŁ MUZYCZNYCH I STOPNIA
09.05.2011

W kategorii orkiestr smyczkowych

I miejsce

Orkiestra Smyczkowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st.
im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie
dyrygent Monika Bachowska

II miejsce

Orkiestra Smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im Karola
Szymanowskiego w Oświęcimiu
dyrygent Zbigniew Hałat

III miejsce

Orkiestra Smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im.
Fryderyka Chopina w Będzinie
dyrygent Kalina Wikarek

Wyróżnienie

Najlepszy dyrygent

MONIKA BACHOWSKA - dyrygentka Orkiestry Smyczkowej
Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie

Najlepsza solistka

MAGDALENA TUREK - uczennica klasy skrzypiec OSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie /za partię solową/

W kategorii orkiestr mieszanych

I miejsce

Orkiestra Mieszana Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych
im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy
dyrygent Krzysztof Krymer

II miejsce

Orkiestra Mieszana Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły
Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach
dyrygent Monika Kionka

III miejsce

Orkiestra Mieszana Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st.
im. Fryderyka Chopina w Bytomiu – dyrygent Adam Wesołowski

Wyróżnienie

Orkiestra Mieszana Zespołu Szkół Muzycznych
im. Feliksa Rybickiego w Tychach
dyrygent Krystian Wocław

Orkiestra Mieszana Zespołu Państwowych Szkół
Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie
dyrygent Małgorzata Kobierska

W kategorii orkiestr dętych i big bandu

I miejsce

Orkiestra Dęta Publicznej Szkoły Muzycznej I st. w Leśnicy
-dyrygent Klaudiusz Lisoń

II miejsce

Big Band Publicznej Szkoły Muzycznej I st. w Leśnicy
dyrygent Roland Mocigemba

Wyróżnienie

Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Jerzego Żurawlewa w Bochni
dyrygent Monika Kucińska

Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im.
Fryderyka Chopina w Będzinie
dyrygent Jacek Dobrzański

FUNDATORZY NAGRÓD:

  • Bank Spółdzielczy w Będzinie
  • Pizzeria VENETO w Będzinie
  • Centrum Muzyczne LEMAŃSKI w Będzinie
  • Urząd Miasta Będzina
  • Starostwo Powiatowe w Będzinie

Będzin 9-05-2011


 

Protokół z przebiegu IV Ogólnopolskiego
Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych I st. w Będzinie

9 maja 2011 roku odbył się IV Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Szkół
Muzycznych I st. w którym uczestniczyło 19 orkiestr z 16 szkół Polski:

  • 6 orkiestr smyczkowych
  • 8 orkiestr mieszanych
  • 2 orkiestry dęte
  • 3 big bandy

Jury w składzie:

  • dr hab.Mirosław Jacek Błaszczyk - przewodniczący
  • dr Małgorzata Kaniowska
  • dr Wojciech Rodek
  • dr Grzegorz Nagórski

Analizowano prezentowany program pod kątem:

  • doboru programu
  • intonacji
  • aranżacji
  • interpretacji i ogólnego wyrazu

Oceniało orkiestry w trzech kategoriach:

  • orkiestry smyczkowe
  • orkiestry mieszane
  • orkiestry dęte i big bandy

Stwierdzono:

  • dobry poziom wykonawczy
  • poprawę intonacji
  • trafny dobór programu
  • dobry warsztat dyrygentów
  • coraz większy profesjonalizm w sposobie zachowania i prezentowania się orkiestr
  • wykorzystywanie w pracy z orkiestrami dobrych opracowań utworów
  • poszerzenie sieci szkół o nowe regiony Polski
  • /Łódź, Koszalin, Bydgoszcz/

Zalecenia:

Orkiestry smyczkowe i mieszane

    • zwracać uwagę na wysokość pulpitu
    • ustawiony za wysoko ogranicza swobodę ruchów dyrygenta
    • przy akompaniamencie utworu z fortepianem dyrygent musi mieć kontakt wzrokowy z klawiaturą i rękoma pianisty
    • w utworach barokowych i klasycznych stosować większe zróżnicowania dynamiczne i artykulacyjne
    • zwrócić uwagę na aktywność lewej ręki przy wibracji
    • ograniczać ilość zbędnych ruchów przy rozpoczynaniu utworu
    • stosować czytelny schemat dyrygowania

Orkiestry dęte i big bandy

    • zwracać uwagę na poprawne ustawienie orkiestry w zależności od składu- zachować poziomy dynamiczne i akustyczne
    • używać tłumików, jeżeli są zapisane w partiach
    • w celu uzyskania poprawnej barwy dźwięku trębacze i puzoniści nie mogą grać w pulpit
    • partie solowe muszą być przygotowane a nie improwizowane

WYNIKI

V OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU ORKIESTR

SZKÓŁ MUZYCZNYCH I STOPNIA

29 -IV- 2013


W kategorii orkiestr smyczkowych


I miejsce

Orkiestra Smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 3 im. J. Zarębskiego w Warszawie

II miejsce

Orkiestra Smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Będzinie

III miejsce

Orkiestra Smyczkowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. G. Fitelberga w Chorzowie

Wyróżnienia
Orkiestra Smyczkowa Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej

Anna Pawelec- dyrygent Orkiestry Smyczkowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 3 im. J. Zarębskiego w Warszawie

Najlepszy solista

Filip Lenart uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej

W kategorii orkiestr mieszanych

I miejsce

Orkiestra Mieszana Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie

II miejsce

Orkiestra Mieszana Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st.

im. St. Moniuszki w Katowicach

 

Wyróżnienia
Orkiestra Mieszana Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach.

Monika Kionka –dyrygent Orkiestry Mieszanej Państwowej Ogólnokształcącej

Szkoły Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Katowicach

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA BĘDZINA- Wyróżniający się muzyk orkiestrowy

 

Wiktor Dziedzic uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie

 

W kategorii orkiestr dętych i big bandu

 

I miejsce

Big Band Publicznej Szkoły Muzyczna I st. w Leśnicy

 

II miejsce ex aequo

 

Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. P. Świerca w Krapkowicach

Big Band Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. w Rudzie Śląskiej
III miejsce

Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Rybickiego w Tychach

Wyróżnienia:

 

Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olkuszu.

Sekcja trąbek Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Rybickiego w Tychach.

Henryk Simon - perkusista Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Będzinie.

Michał Sokołowski - wibrafonista Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej

I st. im. P. Świerca w Krapkowicach.

FUNDATORZY NAGRÓD

Będzińskie Towarzystwo Muzyczne „Dominanta”

Urząd Miasta Będzina

Starostwo Powiatowe w Będzinie

Bank Spółdzielczy w Będzinie

Towarzystwo Przyjaciół Będzina

Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej ,,Nadzieja” w Będzinie

Centrum Muzyczne LEMAŃSKI w Będzinie

Hotel ,,Cumulus”

Rada Rodziców przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. F.Chopina

w Będzinie

PRZEBIEG III OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU ORKIESTR

SZKÓŁ MUZYCZNYCH I STOPNIA W BĘDZINIE

27 kwietnia 2009r.

Godz.10.00 - OTWARCIE FESTIWALU

ORKIESTRY SMYCZKOWE

Godz.10.15

1. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Białymstoku

2. Zespół Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie

3. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie

4. Szkoła Muzyczna I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu

Godz.11.30

5. Zespół Szkół Muzycznych im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej

6. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach

7. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Będzinie

8. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach

ORKIESTRY MIESZANE

Godz.12.30

9. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. G. G. Gorczyckiego w Rudzie Śląskiej

10. Zespół Szkół Muzycznych Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna

I st. im. St. Moniuszki w Katowicach

11. Zespół Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach

12. Państwowa Szkoła Muzyczna im. J. Garści w Lublińcu

przerwa obiadowa do godz.15.00

BIG BANDY

Godz.15.00

13. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Będzinie

14. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Oleśnie

15. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Olkuszu

16. Zespół Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach

ORKIESTRY DĘTE

Godz.16.15

17. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Kluczborku

Godz. 16.30 OBRADY JURY FESTIWALU

Koncert Szkolnego Zespołu Perkusyjnego „Tarabans"
pod kierunkiem A. Polachowskiego

Godz. 17.45 OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Godz. 18.00 SPOTKANIE JURORÓW Z DYRYGENTAMI
WYNIKI

Kategoria orkiestr smyczkowych

I Miejsce ex aequo
Orkiestra Smyczkowa PSM I st. w Białymstoku – dyrygent M. Ławreszuk
Orkiestra Smyczkowa SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu –
dyrygent M. Podzielny

II Miejsce
Orkiestra Smyczkowa PSM i st. im. F. Chopina w Będzinie –
dyrygent K. Wikarek

III Miejsce
Szkolna Orkiestra Smyczkowa PSM I st. im. G. Bacewicz
w Jaworznie – dyrygent E. Kapel

Wyróżnienie dla dyrygenta
Małgorzata Podzielny - SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu

Wyróżnienie dla solisty
Aleksandra Leszczyszyn uczennica SM I st. im. G. Bacewicz
we Wrocławiu za wykonanie partii solowej Capriccietta na 4 kotły

Wyróżnienie za akompaniament
Orkiestra PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach
do utworu A. Rowleya „Mały koncert G-dur na fortepian
i orkiestrę smyczkową"
Kategoria orkiestr mieszanych

II Miejsce ex aequo
Orkiestra ZSM POSM I st. im. St. Moniuszki w Katowicach –
dyrygent M. Kionka
Orkiestra ZSM w Tychach – dyrygent K. Wocław

III Miejsce
Orkiestra PSM i st. im. G. G. Gorczyckiego w Rudzie Śląskiej -
dyrygent B. Stanek

Wyróżnienie dla solisty

Paulina Juszczak uczennica ZSM w Tychach za wykonanie partii solowej na skrzypcach „Por una cabeza" C. Gardela
Kategoria orkiestr dętych i big bandu

I Miejsce
Bidg Band PSM I st. w Oleśnie – dyrygent K. Wiatr
III Miejsce
Big Band ZSM im. F. Rybickiego w Tychach – dyrygent J. Dobrzański

Wyróżnienie
Big Band PSM I st. im. F. Chopina w Będzinie - dyrygent J. Dobrzański

Wyróżnienie dla dyrygenta
Korneliusz Wiatr - dyrygent Big Bandu PSM I st. w Oleśnie

Wyróżnienie dla solisty

Perkusista Jakub Radwański -
uczeń ZSM im. F. Rybickiego w Tychach

Solistka z PSM I st. w Oleśnie – Danuta Żychówka
za wykonanie partii wokalnej

Karta zgłoszenia orkiestry: Festiwal orkiestr - karta zgłoszeń.

Wypełnioną kartę proszę przesłać (do wyboru)

1. Drogą elektroniczną na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

2. Listownie na adres:

    Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Będzinie, ul. Sportowa 5, 42-500 Będzin

3. Faksem: 32 267 50 91

PRZEBIEG II OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU ORKIESTR SZKÓŁ MUZYCZNYCH I STOPNIA W BĘDZINIE 12 maja 2008r.
godz.8.30 OTWARCIE FESTIWALU

ORKIESTRY SMYCZKOWE
godz.8.45-10.30

1. Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. St. Moniuszki w Katowicach
2. Zespół Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach
3. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st.im. F. Chopina w Bytomiu
4. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna Ist.im. I. J. Paderewskiego w Krakowie
5. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. I. Paderewskiego w Tarnowskich Górach
godz.10.30-12.00
6. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie
7. Zespół Szkół Muzycznych im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej
8. Zespół Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie
9. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im Papieża Jana Pawła II w Wadowicach
10. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. A. Tansmana w Łodzi
godz. 12.15-13.15
11. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Będzinie
12. Zespół Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu
13. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. K. Szymanowskiego w Oświęcimiu
14. Społeczna Szkoła Muzyczna I st. w Tymbarku
godz.13.15-14.30 przerwa obiadowa
godz.14.30-15.45
15. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. L. Różyckiego w Myślenicach
16. Zespół Szkół Muzycznych I st. im. St. Moniuszki w Warszawie
17. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi

ORKIESTRY DĘTE, BIG BANDY
godz. 15.50-17.00

18. Publiczna Szkoła Muzyczna I st. w Leśnicy
19. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Bochni
20. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. K. Szymanowskiego w Oświęcimiu
21. Zespół Szkół Muzycznych w Tychach
godz. 17.00-18.00
22. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Wejherowie
23. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu
24. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Będzinie
godz.18.00 OBRADY JURY FESTIWALU

OGŁOSZENIE WYNIKÓW
SPOTKANIE JURORÓW Z DYRYGENTAMI

WYNIKI II OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU ORKIESTR SZKÓŁ MUZYCZNYCH I ST. 12.V.2008

W kategorii orkiestr smyczkowych :

I MIEJSCE
Orkiestra szkolna mieszana ZSM I st. im. St. Moniuszki w Warszawie

II MIEJSCE
Orkiestra dziecięca OSM I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu

III MIEJSCE
Orkiestra smyczkowa OSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie

WYRÓŻNIENIA :

W kategorii orkiestr smyczkowych :

- Orkiestra smyczkowa PSM I st. im. F. Chopina w Będzinie
- Orkiestra smyczkowa ZSM im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej
- Szkolna orkiestra smyczkowa PSM I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie
- Orkiestra szkolna mieszana ZSM im. F. Rybickiego w Tychach

W kategorii solisty :

- Dominik Kossakowski
uczeń OSM I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu za kompozycję Fantazji nr 2 na smyczki i perkusję

- Angelika Kumięga
uczennica PSM I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie za wykonanie partii solowej Obertasa H. Wieniawskiego

- Agnieszka Kasperczyk
uczennica OSM I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu za wykonanie partii solowej koncertu a - moll cz. I. J. S. Bacha

W kategorii orkiestr dętych i big bandów :

I MIEJSCE
Big Band ZSM im. F. Rybickiego w Tychach

II MIEJSCE
Orkiestra dęta PSM I st. w Leśnicy

III MIEJSCE ex aequo
Orkiestra dęta PSM I st. w Bochni
Big Band PSM I st. im. F. Chopina w Będzinie

Wykaz hoteli w Będzinie

1. Centrum Sportowo-Konferencyjne Sportowa Dolina

42-500 Będzin ul. Sportowa 4a
tel. 032 267 59 50
www.csksportowadolina.pl
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
- 58 miejsc noclegowych

2. HOTEL CUMULUS

42-500 Będzin ul. Sportowa 3
tel. 032 267 52 15
fax 032 762 22 21
www.cumulushotel.pl
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.         

- 90 miejsc noclegowych

3. Hotel Marco

42-500 Będzin
ul. I Armii Wojska Polskiego 1
tel 032 267 08 80
www.hotel-marco.pl
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

4. Hotel – Restauracja ALLEGRI

42-500 Będzin ul. Żeromskiego 11
tel. 032 2632 872
fax 032 2650 444
www.allegri.com.pl
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

5.Hotel Anna

42-504 Będzin – Łagisza
ul. Usługowa 4
tel.032 267 40 41
601 200 089
www.hotelanna.biz         

– 58 miejsc noclegowych

Podkategorie